Velimir Šandor

Robert Kermeci , 28.08.2016 14:16

VELIMIR ŠANDOR

Član je kluba AKOSI Uspon iz Velike Gorice. Velimirova atletska disciplina je bacanje diska, a natječe se u kategoriji F52. Završio je srednju školu u Zagrebu, a osnovnu u Pokupskom. Nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja zaposlio se kao vozač lakog dostavnog vozila, a sad je administrator u istoj tvrtci. Sportom se bavi od djetinjstva igrajući nogomet i košarku.

Tridesetogodišnji Velimir Šandor nastradao je prije deset godina u prometnoj nesreći kad se vraćao s nogometnog turnira. Tri godine kasnije 2009. uz stolni tenis, odlučuje se baviti i atletikom, pa počinje trenirati bacanje koplja i diska uz trenera Ivana Čengića. Na Otvorenom atletskom prvenstvu Njemačke 2015. u Berlinu je Velimir dobio kategoriju invalidnosti F52, nastupio i osvojio zlatnu medalju bacivši disk 14,88 metara! To mu je dalo poticaj za daljnja natjecanja, te uvidjevši

da može baviti atletikom, u bacanju diska napreduje u roku godine dana što i potvrđuje i nedavni rezultat iz Grosseta

U Sočiju na Svjetskim igrama baca disk 17,45 m koji je tada treći rezultat u svijetu. Na Svjetskom prvenstvu 2015. godine u Dohi osvaja treće mjesto s rezultatom 16,90 m. Osobni rekord u disku mu je 18,53 metara kojeg je bacio 2016. u Grossetu na IPC Europskom atletskom prvenstvu za osobe s invaliditetom, te osvojio srebrnu medalju.

Evo što je Velimir izjavio prije Paraolimpijade u Riju:''Neću biti skroman – na Paraolimpijskim igrama u Riju očekujem obraniti broncu sa Svjetskog prvenstva u Dohi prošle godine, a uz malo sportske sreće možda i osvojim medalju većeg sjaja. Od povratka iz Katara započele su moje pripreme za Rio i pokazatelji na treninzima mi ulijevaju vjeru da sam na dobrom putu da ostvarim i ovaj cilj.''