Registracija

Ukratko o nogometnim pravilima

Sportilus .com , 17.06.2016 14:12

Saznajte ukratko o pravilima nogometa, o tome koji zadatke ima sudac, kad se i zašto daje žuti a kad crveni karton,kad je gol regularan te što je to sudačka nadoknada.

Pravila nogometa

Svaki dan milijuni ljudi diljem svijeta igraju nogomet. Igra se na livadama, ulicama, plažama a poštuje se tek mali, odnosno samo osnovni dio pravila igre. Za vrijeme odigravanja službene nogometne utakmice glavni sudac nadzire igru koja se igra prema strogo zadanim pravilima. Pravila nogometne igre sastoje se od sedamnaest pravila koje je propisao međunarodni odbor nogometnih saveza pod imenom IFAB (International Football Association Board).

Nogometni teren uveden je da bi se ograničilo polje na kojem se igra jer je u svojim korijenima bio igran na neoznačenom terenu. Utakmica se igra između dvije momčadi koje čine jedanaest igrača od kojih je jedan vratar. Vratar jedini može rukom igrati unutar svog prostora poznatijeg kao šesnaesterac ili kazneni prostor. Ostali igrači smiju igrati rukom kada izvode aut ili prilikom namještanja lopte kad je dosuđen slobodni ili kazneni udarac.

Sudac je osoba koja sudi prema pravilima igre. Idealna situacija je kad je sudac ''nevidljiv'' tijekom cijele utakmice i time ne prekida nesmetano odvijanje igre. Naravno,tome uvelike pridonose obje momčadi ''fair play'' igrom. Prije početka utakmice sudac ima nekoliko zadataka . Mora pregledati teren, loptu, opremu igrača, mreže na golovima, a sve to mora biti u skladu sa pravilima igre. Također mjeri vrijeme tj.

zaustavlja i dopušta nastavak igre ako se pojavi problem odnosno ako se prekrši bilo koje pravilo.

Žutim kartonom upozorava igrača kad je u pitanju nesportska igra, grubi start prema protivniku ,nedolično ponašanje te odugovlačenje sa nastavkom igre nakon prekida. Žuti karton može se dobiti i ako igrač svojevoljno uđe i ili izađe iz terena. U praksi je to najčešće kad igrač koji je postigao pogodak slavi svoj gol pred svojim navijačima koji su u prvim redovima. Crvenim kartonom isključuje igrača iz igre kad ovaj napravi nasilan prekršaj ili pljune drugu osobu te kad igrač onemogući protivničkog prekršajem kod izgledne prilike za pogodak. Crveni se karton pokazuje i kad isti igrač tijekom susreta dobije drugo upozorenje  odnosno drugi žuti.

Glavnom sucu pomažu dva linijska pomoćna suca te četvrti sudac. Igra traje 90 minuta s time da je podijeljena na dva poluvremena po 45 minuta i pauzom između od 15 minuta. Sudac se oglašava zviždaljkom i pokretima rukom a pomoćni suci zastavicama. Sudačka nadoknada je vrijeme prema procjeni koje odredi sudac nakon 45 minuta igre, a izgubljeno je prilikom prekršaja, izmjena igrača ili pružanja medicinske pomoći ozlijeđenih igrača. Zgoditak, pogodak, gol ili kako god hoćete, priznat je ako lopta prijeđe poprečnu crtu na terenu između dviju vratnica te ispod grede. Momčad koja postigne gol više od protivnika je pobjednik susreta. Ako je isti omjer golova ili uopće nisu postignuti tada je neriješen rezultat. Ovisno o vrsti natjecanja susret se produžuje još dva puta po petnaest minuta. Nadasve, ako ni nakon toga nemamo pobjednika, pristupa se izvođenju jedanaesteraca.      

Sljedeće najave