Registracija

TAE-KWON-DO: TRENING ZA POČETNIKE

Robert Kermeci , 17.06.2017 13:00

TAE-KWON-DO: TRENING ZA POČETNIKE

Taekwondo treninzi počinju u pravilu vježbama zagrijavanja i istezanja. Trajanje tih vježbi je  petnaestak minuta. Zbog specifičnih zahtjeva taekwonda, vježbe istezanja stražnje lože natkoljenice su najvažnije. Nakon istezanja slijede vježbe zagrijavanja a one sadrže dosta udaraca rukama i nogama. Kasnije se vježbaju obavezni stavovi, sparing borba i lomljenje.

Taekwondo tehnike sastoje se od pet dijelova: osnove, forme, samoobrana, lomljenje i borba.

Osnove su podijeljene na stavove, blokade, udarce rukom i udarce nogom. Početnik mora naučiti šest osnovnih stavova jer je odgovarajući stav temelj svega što će se kasnije naučiti. Pripremni stav je opušteni položaj koji zahtijeva snažnu koncentraciju i temeljni je stav pa većina vježbi počinje upravo tim pripremnim stavom.

Jahaći stav je čvrsti osnovni stav a učinkovit je kad se uče i usavršavaju ručne tehnike. Nije dobar za borbu jer dopušta malo pokretljivosti.

Prednji stav se često koristi jer nudi pouzdanu osnovu iz koje se natjecatelj može ispružiti odnosno krenuti iz određenog stava ili eksplozivno djelovati.

Stražnji stav je obrambeni stav i u njemu se ne ostaje dugo. Prednost ovog stava je što se poslije odluke o slijedećem potezu omogućuje čvrsto i odlučno kretanje u bilo kojem smjeru.

 Kod borbenog stava

bitno je znati da ako je loše naučen, predstavlja otvoreni poziv protivniku pa ga je važno što bolje naučiti.

Mačji stav ima prednost da se u njemu težište tijela ne premješta. To je stav na jednoj nozi kod kojeg se devedeset i pet posto tjelesne težine prebacuje na stražnju nogu.

Blokada rukom se najčešće izvodi kad se natjecatelj kreće prema naprijed. Donja blokada izvodi se vanjskim rubnim dijelom ruke. Gornja blokada često se koristi jer se njome sprečava većina udaraca u lice. Vanjska blokada je presretanje udarca koji su usmjereni prema sredini tijela. Unutarnja blokada izvodi se unutarnjim rubom podlaktice i odbija udarce rukom ili nogom. Postoje još i pojačana blokada i dvostruka rezna blokada.

Kod udaraca nogom postoje razni načini udaraca  a to su polukružni nogom naprijed, ravni udarac naprijed, kružni udarac stražnjom nogom, kružni udarac prednjom nogom, udarac nogom natrag, dvostruki udarac nogom u skoku, udarac prema unutra i van te udarac nogom u stranu.

Forme su temelj svake borilačke vještine koje se izvode protiv zamišljenog protivnika. ITF sadrži 24 forme, jedna za svaki dan u satu. Njih je razvio general Choi koji je osnivač vještine ITF taekwonda. Trening samoobrane sastoji se učenja obrane od hvatanja šake i ručnog zgloba, hvatanja pojasa, vrata, napada nožem ili gušenja. Lomljenje drva, stakla, opeka, blokova ili kamena, u suvremenim se školama taekwonda koristi za provjeru sposobnosti lomljenja, a shodno time i njegove snage i tehnike. Postoji tako lomljenje čekić šakom, lomljenje udarcem bridom dlana prema dolje i lomljenje nogom u stranu. Provjera lomljenja se obavlja kad taekwondo borac napreduje na višu razinu pojasa. Borbe se dijele na dogovorenu borbu i slobodnu borbu koja je i najpopularnija. Na Olimpijadi se natjecatelji bore prema WTF pravilima i dozvoljeno je nošenje štitnika.

Sljedeće najave