Registracija

STOLNI TENIS-TRENING ZA POČETNIKE

Robert Kermeci , 06.07.2017 16:36

STOLNI TENIS-TRENING ZA POČETNIKE

 Trening stolnotenisača bazira se na kondicijskim pripremama, što je jedan od najvažnijih faktora za uspješnost igranja. Time igrač dobiva na snazi, brzini, izdržljivosti i pokretljivosti. U današnje vrijeme vrhunski igrač mora posjedovati uz odličnu tehniku i dobru kondicijsku pripremljenost, a njome se lakše podnosi napor i time potrebna koncentracija. 

Trening počinje sa zagrijavanjem kao priprema za trčanje gdje je cilj poboljšana prokrvljenost mišića. To može sadržavati lagano trčanje na travi ili mekanoj podlozi i kombinacija sa hodanjem te dinamičkim vježbama razgibavanja. Potrebno je najviše 10 do 15 minuta za zagrijavanje. Kombiniraju se različiti oblici trčanja (mala, srednja ili velika brzina te brzi hod) na većim i manjim udaljenostima. 

Primjer vježbe trčanja na travi 1x500 m  s malom brzinom i pauzom od 3 do 5 minuta, 1x 100 m  sa srednjom brzinom i pauzom od 2 do 3 minute, 1x300 m  sa manjom brzinom i pauzom od 2 do 3 minute. Ako igrač nije fizički spreman za trčanje, tada se pristupa hodanju gdje se time može podići tjelesna pripremljenost i izdržljivost. Za jačanje trbušne muskulature vježbaju se trbušnjaci. 

Tehnike koje uvježbavaju stolnotenisači su: stav, kretanje tijela, udaljenost

i duljina udarca, pozicija stola, slobodna ruka i ruka s reketom. 

Kod stava koljena su povijena, leđa savijena, ramena su prema naprijed a noge postavljene u širini ramena. Kod kretanja tijela misli se na upotrebu snage nogu, rotacije tijela u struku i ramenima, brzina pokreta ruku (podlaktice). Pognuta glava prema naprijed širi raspon udaraca te racionalizira kretanje. 

Vježba se također udaljenost i duljina udarca (dužina puta reketa), primjerice da se da duža lopta i ograniči pokret reketa nakon kontakta s lopticom. Kod početnika je važna kratka putanja udaraca u stavu blizu stola. Griješi se manje ako je put reketa kratak. Vježba se davanje duže loptice s time da se ograniči pokret reketa nakon dodira s lopticom. Pozicija stola je mjesto kontakta reketa s lopticom u odnosu na stol. Početnicima se preporuča vježbanje kontakta s lopticom na kraju stola ili iznad stola. 

Slobodna ruka pomaže u održavanju orijentacije i ravnoteže. Ako se ruka nedovoljno koristi, smanjuje se mogućnost kretanja, te često zna dovesti do  udarca na forehand strani gdje se koristi samo polovica tijela pa tako postoji rizik od ozljeda. Ruka s reketom - za dobru kontrolu kut podlaktice u odnosu na nadlakticu u laktu je devedeset stupnjeva. Taj kut može se povećati na sto i dvadeset stupnjeva, pa čak ruka može biti i ispružena, a time se postiže snažniji udarac.

Sljedeće najave