Registracija

HOKEJ NA LEDU-NAJPOZNATIJA NATJECANJA

Robert Kermeci , 08.09.2017 19:58

HOKEJ NA LEDU-NAJPOZNATIJA NATJECANJA

Hokej na ledu prvi put je na olimpijskom programu od 1920. godine, tada održanog u Antwerpenu, u sklopu Ljetnih olimpijskih igara. Četiri godine kasnije, u sklopu je Zimskih olimpijskih igara. Na Zimskim olimpijskim igrama 1988. godine u Naganu, prvi se puta održava natjecanje ženskog hokej na ledu. Kanadska muška reprezentacija je najuspješnija na dosadašnjim natjecanjima sa ukupno trinaest zlatnih medalja, a SSSR je drugi sa sedam zlata. Tri puta olimpijski pobjednici bili su hokejaši SAD-a, Švedska dva puta, dok su po jedno zlato osvojili reprezentativci Velike Britanije, Češke i Združenog Sovjetskog tima. Hokej se na Olimpijadi igra prema pravilima IIHF-a.

Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu održava se od 1920. godine. Do  1968. godine olimpijska natjecanja u hokeju računala su se kao Svjetska prvenstva za tu godinu. Prvo Svjetsko prvenstvo odvojeno od Olimpijade, održano je 1930. godine. Zemlje domaćini bile su Francuska, Austrija i Njemačka a sudjelovalo je dvanaest reprezentacija. Reprezentacija Kanade je najuspješnija ekipa

u povijesti Svjetskih prvenstava. Druga po uspješnosti je reprezentacija bivšeg SSSR-a, a treća je švedska reprezentacija popularno zvana ''Tre Kronor'' (Tri krune).

Prvo Europsko prvenstvo održano je 1910. godine u Švicarskoj, a reprezentacija Velike Britanije prvi je europski prvak. Do 1991. godine medalje za Europsko prvenstvo dodjeljivale su se najbolje plasiranim europskim reprezentacijama na Svjetskom prvenstvima. Od  1966. do 1991. godine koristila se posebna tablica  koja se kreirala prema rezultatima iz utakmica koje su međusobno igrale europske reprezentacije. Sveukupno gledajući Sovjetski savez je najuspješnija reprezentacija, dok je druga Češka, a Švedska treća.

Europski kup održavao se od 1965. pa do 1997. godine. Natjecali su se pobjednici nacionalnih liga. U grupama su se natjecala po četiri kluba, a pobjednici svake grupe išli su dalje u novu grupu, te igrali međusobno. Najbolji klub bio je pobjednik Europskog kupa. U tom razdoblju najdominantniji je moskovski CSKA koji je osam puta bio pobjednik. Češki klub ZKL Brno bio je pobjednik prve tri godine zaredom od početka natjecanja, dok su HK Krila Sovjetov iz Moskve i češki klub Poldi iz Kladna jednom osvojili Europski kup.

Sljedeće najave