Registracija

GIMNASTIKA-PRAVILA

Robert Kermeci , 14.05.2017 10:01

GIMNASTIKA-PRAVILA

Muške discipline u sportskoj gimnastici su parter, konj s hvataljkama, karike, preskok, ruče i preča. Ženske discipline su parter, dvovisinski razboj, greda i preskok. Po obaveznom programu u prednatjecanju vježbalo se do 1996. godine. Nakon te godine natjecatelji rade vježbe bez obaveznih elemenata. U finale ulazi osam najboljih koji se natječu za konačan rezultat. 

Vježbe na parteru pokretima demonstriraju snagu, ravnotežu, fleksibilnost, skokove i gracioznost. Svaka vježba sastoji se od kombiniranih pokreta kao što je salto oko uzdužne i poprečne osi. Za vrijeme vježbe gimnastičar maksimalno mora iskoristiti cijelo područje partera dok vježbe moraju imati naglasak na izrazima i izvršenim radnjama. Devedeset sekundi je maksimalno vrijeme trajanja jedne vježbe. Muški gimnastičari ne vježbaju uz glazbenu podlogu i sadrže više akrobatike i elemente snage za razliku od ženskog partera. Gimnastičarke kombiniraju plesne pokrete i akrobatske elemente a vježba mora trajati od 70 do 90 sekundi.

Vježbe na konju s hvataljkama moraju biti elegantne i ritmične, a sama vježba je spoj cirkularnih i klatnih pokreta, sunožnih kružnih pokreta i striževa uz upotrebu ostalih dijelova konja. Vježbe su dinamične, dok elementi snage i izdržljivosti nisu dozvoljene.

Vježbe na karikama izvode se u uporu, okretima i u visu a na kraju vježbe najčešće je uključen akrobatski skok. Gimnastičar demonstrira snagu, izdržljivost i zamah. Radi se i stoj na rukama koji treba biti izveden sa ispruženim rukama.

Kod preskoka, gimnastičar ili gimnastičarka uzima zalet, odrazi se sunožno od odskočne daske prema konju za preskok i u preletu se prebacuje na drugu stranu

uz doskok na strunjaču. Preskok mora biti čist i snažan pokret koji je kombiniran sa visinom i dužinom te jednom ili više rotacija i mora  završiti kontroliranim doskokom. Konj za preskok zamijenjen je 2001. godine nakon više od sto godina sa duljom i stabilnijom spravom. Ukupna ocjena može se dobiti zbrajanjem bodova od dva izvedena skoka, srednjom ocjenom ili se gleda koji je skok imao bolju izvedbu.

Ruče ili razboj sastoji se od dvije paralelne pritke. Gimnastičar izvodi vježbu cijelom dužinom ruča ispod i iznad pritki. te kombinira razne elemente. To su stoj, salta i okreti iznad pritke. Vježba mora završiti akrobatskim saskokom sa razboja i kontroliranim doskokom.

Preča ili vratilo čini jednu pritku koja je postavljena na visini od 255 centimetara od vrha strunjače. Vježba se sastoji od kontinuiranih pokreta a gimnastičar ne smije dodirivati šipku vratila svojim tijelom. U vježbi demonstrira promjenu hvatova, rotirajuće pokrete naprijed i nazad sa puštanjem sprave i ponovnim hvatanjem za pritku vratila. Samo otpuštanje sprave je vrlo bitan dio vježbe na preči koji ju čini specifičnom radi akrobatskih elemenata. Vježba završava saskokom.

Greda je na visini od 125 cm od vrha strunjače i širine je 10 cm. Gimnastičarka mora izvesti vježbu kojom se koristi cijelom dužinom gdje demonstrira eleganciju,gracioznost, fleksibilnost, tempo, ritam i kontrolu. Vježba je zahtjevna jer gimnastičarka mora biti skoncentrirana te imati odličan osjećaj za ravnotežu. Vježba se sastoji od okreta od 360 stupnjeva, vježba na jednoj nozi, skokova, okreta, koraka i umjetničkih kombinacija.

Dvovisinski razboj je ženska disciplina u gimnastici. Izvode se vježbe u kojoj su sadržani zamasi, prelazi s jedne pritke na drugu, pokreti iznad i ispod pritki. Niža pritka je na visini od 165 cm, a viša na 245 cm i dužine su 240 cm. Pritke su međusobno udaljene od 130 do 180 cm. Gimnastičarka vježbu završava sigurnim doskokom sa sprave.

Sljedeće najave