ATLETIKA PRAVILA-BACAČKE DISCIPLINE
ATLETIKA
PRAVILA-BACAČKE DISCIPLINE
Pročitajte
o pravilima atletskih bacačkih disciplina bacanje diska, koplja, kugle i
kladiva.
Bacanje
diska
Bacač
diska stoji u prostoru za bacanje, okrenut leđima u odnosu na pravac bacanja.
Bacač zatim izvodi jednu i pol rotacije u mjestu, povećava time brzinu, prije
nego što baci disk. Bacanje diska se može izvesti promjenom noge, što znači da
bacač izvodi još jedan dodatni okret oko svoje osi na jednoj nozi pošto je
bacio disk, odnosno bez promjene noge, što znači da bacač izvodi bacanje
stojeći u mjestu na obje noge. Svaki natjecatelj
ima pravo na tri pokušaja,
osmorica (na manjim
natjecanjima šestorica) imaju pravo na još
tri pokušaja. Nijedan
natjecatelj nema pravo
na dodatne pokušaje, ako u prva tri pokušaja nemaju barem
jedan uspjeli pokušaj.
Pri bacanju natjecatelj
smije dotaći samo
unutarnji dio obruča.
Natjecatelj može napustiti
krug kroz njegov
stražnji dio odnosno iza linije
koja obilježava njegovu
Bacanje koplja
Zaletište je skoro isto za muškarce i za žene te iznosi 25 do 30 m. Najvažniji pokret za bacača koji baca desnom rukom koplje je naglo zaustavljanje na lijevoj nozi i izbačaj rukom sa zadrškom tako da snaga cijelog tijela sudjeluje u izbačaju koplja. Lijeva strana tijela osigurava značajnu blokadu koja je važna da bi se osigurala najveća moguća energija za izbačaj koplja. Ispravan izbačaj je ako vrh metalne glave koplja prvo dotakne tlo prije drugog dijela koplja.
Bacanje kugle Tehnike u bacanju kugle su linearna i rotaciona. Muškarci koriste podjednako obje tehnike, dok se žene služe linearnom tehnikom.Za postizanje što veće brzine bacanja, povećanjem brzine treba smanjiti kut. Unutarnji promjer prostora za bacanje kugle je 213,5 cm. Ispravan pokušaj bacanja kugle je kad natjecatelj baci kuglu unutar označenog prostora, te kada ne napravi prijestup.
Bacanje kladiva
Prije nego se baci kladivo, u prostoru za bacanje, bacač kladiva napravi tri do četiri okreta prije samog izbačaja. Bacač kladiva sakuplja energiju u svakom okretu, da bi u zadnjem okretu težina kladiva bila jednaka težini 300 kg. To je težina koju bacač treba održati držeći žicu uglavnom na vrhovima prstiju. Dva najvažnija faktora za dugi izbačaj su kut izlaska i brzina kladiva. Natjecatelj u početnom položaju prije početka izvođenja zamaha ili okreta može spustiti glavu kladiva na tlo ili van kruga. Neuspješni pokušaj ne smatra se ako glava kladiva tokom zamaha ili okreta bacača dodirne gornji rub obruča kruga ili tlo izvan kruga. Isto tako ako natjecatelj nakon toga prekine izvođenje pokušaja kako bi ponovo počeo iznova, taj pokušaj neće se tretirati kao neuspješan. Kladivo mora pasti u polje označeno linijama.