Andersson novi juniorski prvak Europe! (2010)

Ivan Katić , 29.04.2016 21:43

Glavni favoriti za pobjedu prije same utrke su definitivno bili Poljaci Przemyslaw Pawlicki i Patryk Dudek, no na kraju je pobijedio onaj od kojeg se to i nije očekivalo. U dodatnoj vožnji, na već vrlo razmočenoj stazi, sa kišom koja se samo pojačavala, te na rubu regularnosti Andersson kreće najbolje sa starta, te vodi utrku od početka do kraja. Pokušavao je tu nešto Pawlicki, no na takvoj stazi se ne može ništa učiniti. No krenimo mi iz početka.

Već u prvoj vožnji dana Pawlicki dokazuje zašto je bio jedan od favorita za naslov. Ostavlja konkurenciju za sobom, drugi je u toj vožnji završio, kasnije pobjednik, Anderrson. U 2. i 3. vožnji bez prevelikih poteškoća Jepsen Jensen i Pulczynski uzimaju po 3 boda. U 4. vožnji hrvatski predstavnik Dino Kovačić kreće odlično sa starta, no još brži je bio Poljak Dudek. Nakon tijesnog prvog zavoja, Dudek se uspijeva odovojiti.

U 7. vožnji dana opet je na startu Kovačić. I još jednom Dino kreće vrlo dobro sa starta, te ovaj put uspijeva zadržati prvo mjesto, puna tri kruga se odupire napadima Anderssona da bi u zadnjem zavoju izgubio pobjedu. Već tada je počela padati lagana kiša.

Dino je opet u akciji u 10. vožnji. Opet kreće odlično sa starta i tada počinje show. Odlična vožnja Kovačića i Pawlickoga, koji se mijenjaju na prvom mjestu tri kruga, no ipak je na kraju bio brži Poljak. Definitivno najljepša vožnja dana. U 14. vožnji Dudek je brži od Pawlickoga, a u 16. vožnji Dino uspijeva osvojiti 3 boda.

U 17. vožnji Dino osvaja dva boda, brži na startu od njega bio je Rus Vitalij Belousov. Dino je napadao do posljednjeg zavoja no na već sad pomalo razmocenoj stazi nije se dalo mnogo napraviti. Kiša je tada počela padati sve jače. Tada nam je uslijedila 19. vožnja, vožnja koja je odlučivala o prvaku. U toj vožnji Andersson uspijeva pobijediti, do tada maksimalnog, Dudeka, te tako imamo tri vozača sa po 14 bodova. Kiša je sve jača, te nam sada slijedi show u posljednjoj vožnji. U 20. vožnji u pretposljednjem krugu Danac Philip Tirsdal pada i utrka se mora ponoviti sa tri vozača. U ponovljenoj vožnji Rus Karachinsev se ne pojavljuje na startu te je potrebna rezerva. Dok čekamo start kiša pada sve jače, a staza je u sve gorem stanju. U ponovljenom startu pada još i Poljak Kacper Gomolski, no na sreću u posljednjem krugu pa nije bilo potrebe za ponovljenim startom.

Staza je već sada u vrlo lošem stanju, te bi vožnja u ovakvom stanju bila na samom rubu regularnosti

i mogućnosti. Sudac utrke predlaže stanku dok se vrijeme ne smiri, no nakon razgovora vodećeg ljudstva utrke ipak se odlučuje da se čim prije odvozi dodatna vožnja, što se i na kraju pokazalo ispravnim.

Unatoč kiši koja je malo pokvarila utrku, utrka je bila odlična. Bilo je tu mnogo odličnih borbi, puno pretjecanja.